Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Valstybės atkūrimo istorijos. Alfonsas Eidintas, Raimundas Lopata
 • 10 minuciu 38 sekundes

  10 minučių 38 sekundės šiame keistame pasaulyje. Elif Shafak

  „10 minučių 38 sekundės šiame keistame pasaulyje“ naujausias britų ir turkų kilmės autorės Elif Shafak romanas, piešiantis ne patį patraukliausią Stambulo portretą. 2019-tais metais knyga buvo įtraukta į trumpąjį Booker premijos sąrašą.

  Istorija prasideda prostitutės Leilos Tekilos mintimis. Moteris merdėja šiukšlių konteineryje. Iš tiesų ji jau mirusi, tačiau smegenys dar funkcionuoja. Per paskutines dešimt gyvenimo minučių ji prisimena visą savo gyvenimą. Ir pasakoja savo istoriją, kuri pradeda sunkia vaikyste mažame Turkijos miestelyje, o baigiasi dviem teksto stulpeliais laikraščio kriminalinėje skiltyje.

  Tai pasakojimas apie žlugusią palaužtą, tačiau labai drąsią moterį, kurią gyvenimas mėtė ir laužė kiekviename žingsnyje. Leila užaugo griežto tėvo šeimoje ir greitai suvokė savo beteisiškumą pasaulyje, kuriame moters vieta yra nulemta iš anksto. Siekdama vidinės laisvės ji pabėga iš šeimos namų ir atsiduria Stambule, kur pradeda pardavinėti savo kūną. Gyvenimas gatvėje ne mažiau žiaurus bei negailestingas, tačiau Leila Tekila sugeba išsaugoti savo taip branginamą vidinę laisvę bei teisingumo jausmą.

  Elif Shafak tarsi chirurgo skalpeliu atveria žiaurias realybės žaizdas ir pažvelgia į traumą, kurią patiria moters protas ir kūnas socialinėje sistemoje, apibrėžtoje patriarchaliniais kodais. Tai žiauri knyga – niūri ir negailestinga. Tai romanas apie smurtą, širdies skausmą ir sielvartą, apie tai, koks trumpas yra gyvenimas.

  Knygoje „10 minučių 38 sekundės šiame keistame pasaulyje“ pamatysime kiek kitokį Stambulą, nei jį pristato turistiniai gidai ar atvirlaiškiai. Šis miestas gali būti žiaurus, žlugdantis ir išnaudojantis žmones. Autorės kalba labai graži, vietomis dvelkia ironija, tačiau jai netrūksta įtaigos - lengvai pajusime ne tik skonius ar kvapus, bet ir tikrą skausmą.

  Elif Shafak gimė 1971 metais. Autorė rašo turkiškai ir angliškai. Jos knygos tampa tarptautiniais bestseleriais ir jau yra išverstos į daugiau nei penkiasdešimt kalbų. Vienas garsiausių jos kūrinių yra „Keturiasdešimt meilės taisyklių“, kurį BBC įtraukė į labiausiai mūsų pasaulį formuojančių romanų šimtuką. Elif Shafak – aktyvi moterių, mažumų ir žodžio teisių gynėja. Autorė yra politikos mokslų daktarė, dažnai rašo ir kalba įvairiomis socialinėmis bei politinėmis temomis, kurios liečia Europos, Turkijos ir Viduriniųjų Rytų ateitį.

 • 42 istorijos

  42 istorijos apie visatą, žvaigždes, gyvybę ir dar šį tą. Kastytis Zubovas

  Tinklaraščio „Konstanta 42“ autorius, astrofizikos mokslų daktaras Kastytis Zubovas pristato knygą „42 istorijos apie visatą, žvaigždes, gyvybę ir dar šį tą“, kuri sudomins ne tik astrofizikos gerbėjus, bet plačiąją visuomenę.

  Knygą sudaro keturiasdešimt dvi istorijos, kuriose skaitytojai sužinos pačias įvairiausias įdomybes iš kosmoso pasaulio. Pavyzdžiui, autorius pasakoja, kur yra Paukščių tako centras; kaip atsiranda žvaigždės ir kaip jos miršta, taip pat kaip įmanoma jas pasverti; kaip mokslininkams sekasi ieškoti gyvybės kosmose; ar patogu kosmonautams gyventi kosminėse stotyse. Skaitytojai sužinos iš kur atsirado Visata bei galaktikos, autorius išsklaidys tamsiosios materijos paslaptį, pasidalins Visatos ateities perspektyvomis.

  Kastytis Zubovas nuo 2007-tų metų rašo tinklaraštį „Konstanta 42“, kuris tapo daugybės istorijų apie kosmosą archyvu. Daugelį pasakojimų autorius patobulino, papildė per tą laiką padarytais atradimais ir įtraukė į knygą „42 istorijos apie visatą, žvaigždes, gyvybę ir dar šį tą“. Leidinys ne tik patvirtina jau seniai žinomas tiesas apie kosmosą, bet ir atskleidžia naujų tyrimų medžiagą. Autorius teigia, kad kiekvieną istoriją galima skaityti atskirai, o norintiems dar labiau pagilinti žinias ji sudarė išsamų nuorodų sąrašą.

  „42 istorijos apie visatą, žvaigždes, gyvybę ir dar šį tą“ apima šešias temas. Autorius kalba apie Visatą ir jos pažinimo ribas. Tada tyrinėja Visatos raidą ir prognozuoja ateitį. Trečioji tema skirta žvaigždėms – jų atsiradimas, poveikis aplinkai ir mirtis. Ketvirtoji tema – planetos. Penktoji – gyvybės paieškos kosmose. Galiausiai autorius kalba apie žmonijos perspektyvas kosmose, galimas keliones ar net apsigyvenimą kitose planetose. Knyga iliustruota kosmoso nuotraukomis. Kastytis Zubovas teigia, kad ši knyga nėra astrofizikos vadovėlis, tai žinias papildantis leidinys skirtas kiekvienam žmogui.

  Kastytis Zubovas 2009-tais metais Leisterio universitete Jungtinėje Karalystėje įgijo teorinės astrofizikos mokslų daktaro laipsnį. Savo darbuose mokslininkas daugiausiai tyrinėja supermasyvių juodųjų skylių poveikį galaktikų evoliucijai. Astrofizikas dirba Vilniaus universiteto Fizikos fakultete. Kastytis Zubovas yra aktyvus mokslo populiarintojas. Jis nuo 2007-tų metų rašo tinklaraštį www.konstanta.lt, apie kosmoso tyrimus bei astronomijos naujienas kalba televizijos ir radijo laidose, dažnai duoda interviu įvairiems leidiniams.

 • aciu, ne

  Ačiū, ne – aš alergiškas! Vaiva Lukošienė

  Visuomenės sveikatos ugdymo ir gyvensenos medicinos specialistė Vaiva Lukošienė knygoje „Ačiū, ne – aš alergiškas!“ dalijasi alergiškos šeimos sukauptomis žiniomis bei realia patirtimi. Pati autorė, jos vyras bei vaikas nuolat kenčia nuo alergijų.

  Vaivos Lukošienės sūnus alergiškas beveik visam tradiciniam maistui. Susidūrusi su tokiu iššūkiu autorė ieškojo būdų, kaip palengvinti jo būseną ir neleisti alergijai gadinti visos šeimos gyvenimo. Rašytoja ir pati patyrė didelių sveikatos problemų. Vienu metu bijodama, kad sūnus liks be tinkamos priežiūros, ji pradėjo užrašinėti patarimus vyrui. Vėliau iš asmeniškų kasdieninių pastabų gimė knyga „Ačiū, ne – aš alergiškas!“.

  Vaiva Lukošienė dalinasi patarimais, kaip reikėtų elgtis susidūrus su itin sudėtinga situacija, profesionaliai pasakoja, kas yra alergija, kaip ji veikia. Alergija – žmogaus imuninės sistemos reakcija į paprastai pavojaus organizmui nekeliančias medžiagas. Jau ir vienas alergenas sukelia daug nepatogumų, tačiau kai žmogus alergiškas daugiau nei šimtui produktų – gyventi tampa labai sunku. Būtent ši knyga ir tiesia pagalbos ranką. Autorė teigia, kad leidinys „Ačiū, ne – aš alergiškas!“ neturėtų atstoti gydytojo, jis skirtas padėti atrasti atspirties tašką bei tolimesnio kelio gaires.

  Autorė į knygą įtraukė daugiau nei šimtą alergiškiems žmonėms skirtų receptų. Visi jie yra nesudėtingi bei universalūs – pakeitus vos keletą ingredientų jie tiks visiems. Taip pat Vaiva Lukošienė dalijasi produktų sąrašais, kurie naudingi sergant įvairiomis ligomis, pvz, astma. Specialistė mini ir ko reikėtų vengti. Knygoje rasite naudingos informacijos, kuo pakeisti miltus, jei esate alergiški gliutenui ar kuo saldinti patiekalus. Maistu viskas neapsiriboja. Autorė pataria, kaip pasirinkti kosmetiką, tvarkyti namus ir kitaip palengvinti buitį.

  Vaiva Lukošienė yra visuomenės sveikatos ugdymo ir gyvensenos medicinos specialistė. Autorė šią sritį studijuoti nusprendė suvokusi, kokie svarbūs sveikatai yra mūsų valgymo įpročiai bei supanti aplinka. Moteris įsteigė asociaciją „Alergijos klubas“, kuri padeda alergiškų vaikų tėvams. Specialistė nuolat gilina žinias seminaruose bei mokymuose, taip pat ir pati skaito pranešimus apie alergijų sukeliamas problemas bei galimus sprendimus pagerinant tokių žmonių, o ypač vaikų, gyvenimą bei integraciją.

 • akimirkos

  Akimirkos, kada sustoja laikas... Darius Babelis

  Į šio fotoalbumo „Akimirkos, kada sustoja laikas...“ puslapius sugulė nedidelė dalis milžiniškos vieno produktyviausių šiuo metu gamtos fotografų Dariaus Babelio fotokolekcijos dalis, vaizduojanti įspūdingiausius susitikimus su mūsų miškų, pievų ir vandenų gyventojais. Be nuostabių nuotraukų skaitytojas ras ir gamtos fotografo kasdienybės paslaptis atskleidžiančius pasakojimus, pasigrožėti knygoje talpinamais videosiužetais.

 • babelis

  Babelis. Andrius Navickas

  „Babelis“ yra pirmoji filosofijos daktaro, žurnalisto, politiko, religijotyrininko Andriaus Navicko grožinės literatūros knyga. Pats autorius teigia, kad tai visiškai eksperimentinis kūrinys, kuris absoliučiai nepanašus į pastaruoju metu dominuojančią lietuvių kuriamą grožinę literatūrą. Pasak Andriaus Navicko tai yra egzistencializmui artima knyga, daugiausiai kalbanti apie žmonių tarpusavio ryšius, santykį su savimi ir gyvenimo lūkesčius.

  Romanas „Babelis“ tarsi įvilioja skaitytoją į keistą bevardį miestą, kuriame nėra nei pavadinimų, nei vardų. Andrius Navickas mano, kad suteikti vardą veikėjui, reiškia jį pasisavinti ir užvaldyti, o tą daryti autorius norėjo mažiausiai.

  „Babelis“ – apysakų romanas. Mes istorijose ne tik antrą kartą nesutinkame to paties veikėjo, bet ir apysakų veiksmo vieta nesikartoja: atsidursime ir sniego apsuptame name, ir universitete, ir viešbutyje, ir psichiatrijos klinikoje, ir traukinyje. Pasak autoriaus, veiksmas visada prasideda uždaroje erdvėje, o baigiasi kelyje, kas simboliškai žmogui turėtų teikti vilties.

  Rašytojas ne iš karto parašė „Babelį“. Pradėjęs istoriją apie sniegą ir vienas kito nerandančius žmones, jis leido kitiems darbams save atitraukti. Ir tik po kurio laiko prisiminęs pradėtą tekstą nusprendė, kad negali jo paleisti ir turi baigti savo istoriją. Knygoje nerasite jokio moralo ar atsakymų į klausimus. Svarbiausias čia yra skaitytojas, kuris turi pats – savarankiškai – savyje atrasti svarbius dalykus ir išmintį, o knygoje atpažinti seniai kirbančius klausimus.

  Ar knygos miestas gali būti vadinamas Babeliu? Babelis, kuriame nesusikalbame su kitais, išsiskiriame ir vėl susitinkame, skubame ir prasilenkiame, slypi kiekviename pasaulio mieste.

  Andrius Navickas gimė 1972 metais, Vilniuje. Autorius studijavo filosofiją Vilniaus Universitete. Vėliau Vilniaus Universiteto Religijos studijų ir tyrimų centre baigė religijos studijas. 2006 m. apgynė daktaro disertaciją tema „Žmogaus teisių pagrindimo problema šiuolaikinėje politinėje filosofijoje“.
  Ne vienerius metus dirbo portalo Bernardinai.lt redaktoriumi, vėliau pasuko į politiką ir 2017 metais tapo seimo nariu. Andrius Navickas yra kelių knygų bendraautorius. Taip pat jis išleido savo knygas visuomeninėmis temomis bei apie krikščionis šių laikų pasaulyje. „Babelis“ yra pirmoji grožinės literatūros knyga, kurioje, beje, taip pat nemažai vietos skirta religijai.

 • baltieji rumai ir

  Baltieji rūmai ir Lietuva: Bushas, Obama, Trumpas...? Linas Kojala

  Kaip Billo Clintono požiūrį į Baltijos šalis pakeitė kelionė traukiniu gurkšnojant arbatą iš samovaro?
  Kokį Lietuvai svarbų sprendimą Baltųjų rūmų Ovaliajame kabinete priėmė George’as W. Bushas?
  Kodėl Lietuvos prezidentė nepanoro susitikti su Baracku Obama?
  Kas mūsų laukia Donaldo Trumpo, kuris didžiuojasi esąs neprognozuojamas, eroje?

  „Baltieji rūmai ir Lietuva: Bushas, Obama, Trumpas...?“ – tai knyga, siekianti atsakyti į šį bei kitus klausimus, susijusius su JAV požiūrio į Lietuvą raida per pastaruosius dešimtmečius. Galingiausia pasaulio valstybė ir jos lyderiai turi milžinišką įtaką, ir ne taip retai jų politinėje darbotvarkėje atsidurdavo su Baltijos valstybėmis susiję klausimai. Juos sprendžiant paaiškėdavo, kad JAV užsienio politika yra donkichotiška – siekianti platesnių tikslų nei vien pragmatiniai interesai. Vis dėlto kyla abejonių, ar šiuolaikinių globalių iššūkių ir šūkio „Amerika – pirmiausia!“ akivaizdoje tam neiškyla pavojų.

  Keliaudamas ir dirbdamas analitinį darbą JAV knygos autorius susitiko su aukščiausio rango pareigūnais, tiesiogiai dirbusiais su JAV prezidentais bei formavusiais Vašingtono požiūrį į Lietuvą. Nuo tvirto patikinimo, kad sąjungininkų statusas neginčijamas, iki nerimo krislo, kad šiais laikais viskas pernelyg greitai keičiasi – tokia šiek tiek dviprasmiška daugelio susitikimų nuotaika.

  Knyga „Baltieji rūmai ir Lietuva: Bushas, Obama, Trumpas...?“ skirta plačiajai skaitytojų auditorijai, norinčiai geriau suprasti kintantį JAV vaidmenį pasaulyje, prezidentų mąstymą formuojant užsienio politiką, taip pat JAV ir Lietuvos santykių praeitį, dabartį bei ateitį.

  Linas Kojala – Rytų Europos studijų centro direktorius, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, asocijuotasis ekspertas JAV Harvardo universiteto Daviso Rusijos ir Eurazijos studijų centro Derybų darbo grupėje, taip pat Užsienio politikos tyrimų institute. Gavęs prestižinę Fulbrighto stipendiją mokėsi Harvardo universitete JAV. Vadovavo įvairiems tarptautiniams projektams, rengė akademinius tekstus, buvo kelių monografijų bendraautoris. Komentuoja tarptautinės politikos aktualijas Lietuvos ir užsienio žiniasklaidoje, yra parengęs tekstų ar komentarų tokioms žiniasklaidos priemonėms kaip CNN, BBC, Vokietijos, Prancūzijos, Nyderlandų visuomeniniams transliuotojams.
  Knygos „Europa? Pokalbiai su prezidentais, ministrais, patarėjais ir taksistais apie mūsų ateitį“ autorius.
  2019 m. „Delfi“ portalo surengtoje apklausoje pripažintas trečiu įtakingiausiu Lietuvos visuomenininku.