Pereiti prie turinio Į pradžią / Naujos knygos / Homoseksualumas: ko nebeleidžiama pasakyti? Gintautas Vaitoška

Graikas Zorba. Nikos Kazantzakis

Graikas Zorba

„Viskas jam atrodo kaip stebuklas, ir kiekvieną rytą, kai, pramerkęs akis, pamato medžius, jūrą, akmenis arba paukštį, išsižioja iš nuostabos. „Kas per stebuklas! – sušunka. – Kiek paslapčių slypi medyje, jūroje, akmenyje, paukštyje?"

Jo vardą išgarsino filmas, o dar labiau juostai sukurta sirtakio melodijos versija. Vis dėlto pirmiausia „Graikas Zorba" yra literatūrinis fenomenas – laisvo, nevaržomo, „čia ir dabar" gyvenimu besimėgaujančio žmogaus istorija.

Knygos pasakotojas nusprendžia pakeisti savo gyvenimą ir pažinti jį ne iš knygų - jis trokšta veiksmo. Dėl šios priežasties jis išsinuomoja anglies kasyklą Kretoje ir išvyksta ten nusiteikęs rimtai veiklai. Deja verslas nepasiseka, planai žlunga, tačiau likimas jam įteikia dovaną - jis sutinka Aleksį Zorbą.

Zorba niekada nesimokė ir neskaitė knygų, tačiau apie gyvenimą žino daugiau nei bet kas kitas. Jis daro tai, kam yra nusiteikęs – jei nori groti, groja, užsimano šokti, šoka. O jei neturi ūpo ir nenori nieko daryti, nesivaržo to pasakyti.

Iki šiol pasaulį tik knygos puslapiuose pažinęs pagrindinis veikėjas žavisi Zorbos asmenybe – jo gilūs samprotavimai ir laisvos mintys išreiškia atvirumą pasauliui ir gebėjimą mėgautis gyvenimu. Kalbėti tai, ką galvoji ir daryti tai, kas tuo metu atrodo teisinga. Zorba viską daro iš širdies. Jei dirba, pamiršta viską. Jei myli moterį – taip, lyg ji būtų vienintelė pasaulyje.

Geriausias žodis graikui Aleksiui Zorbai apibūdinti – nežabota ir bekompromisė laisvė. Kai kas jį vadino graikų čigonu, kitiems jis buvo pirmykščio gyvenimo būdo įsikūnijimas, tretiems asocijavo su avangardiniais meno judėjimais ir šiuolaikiniu žmogumi. Deja, apibūdinant Zorbą laiko kategorijos bevertės, nes graikas Zorba pripažįsta vienintelį laiką – dabar.

Nors gali pasirodyti, kad Zorba įkūnija jaunystės šėlsmą ir abejingumą, taip nėra. Jis brandžios, įsisąmonintos laisvės šauklys, per ilgus gyvenimo metus susikūręs pilnaverčio gyvenimo filosofiją ir atradęs tikrąją išmintį. Zorbos laisvė nėra paika, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio – kelyje link jos būta ir nusivylimo, ir vienatvės ir depresijos, tačiau galiausiai aistra gyvenimui triumfuoja. Knyga „Graikas Zorba" - nuotaikingas ir liūdnas, gilus ir subtilus kūrinys.

Nikosas Kazantzakis (1883–1957) – vienas svarbiausių XX a. graikų filosofų ir moderniosios literatūros autorių.

Daugiau naujų knygų