Mariaus Katiliškio atminimo kambario lankytojai ir svečiai

mariaus kambaryVasarą Mariaus Katiliškio atminimo kambarys sulaukia atostogaujančių ir po Lietuvą keliaujančių lankytojų: čia apsilankė Pasaulio pasvaliečių suvažiavimo dalyviai, turistai iš Vilniaus ir kitų miestų, o rugsėjo pradžioje užsukusi bibliotekos bičiulė Živilė Ramašauskienė dovanojo iš JAV atvežtą rašytojo drožtą lazdą.

Birželio 29 d. įvyko pirmasis Pasaulio pasvaliečių suvažiavimas Pasvalyje, kurį suorganizavo Pasvalio kraštiečių bendrija ir Pasvalio rajono savivaldybė. Suvažiavimas prasidėjo Šv. Mišiomis už Pasvalio krašto žmones visame pasaulyje Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Vėliau renginys persikėlė į Pasvalio krašto muziejų – vyko diskusija apie Pasvalio kraštą ir jo ateities perspektyvas. Po diskusijų ir deklaracijos priėmimo kraštiečiai susipažino su Pasvalio krašto muziejaus parodomis ir apsilankė Pasvalio Mariaus Katiliškio viešojoje bibliotekoje. Apžiūrėję bibliotekoje veikiančias parodas pasvaliečiai sugužėjo į rašytojo Mariaus Katiliškio atminimo kambarį. Norinčių susipažinti su žymaus rašytojo Mariaus Katiliškio gyvenimu ir kūryba, išbandyti informacinį-edukacinį terminalą netrūko. Gausus būrys kraštiečių pasidalijo į keletą grupių. Pasaulio pasvaliečiai įsitraukė į pasakojimą apie rašytoją, mielai dalijosi savo žiniomis ir patirtimis. Kraštietė iš Lemonto (JAV) Živilė Ramašauskienė papasakojo apie nelengvą rašytojo žmonos Zinos Katiliškienės (poetės Liūnės Sutemos) gyvenimo kelią. Prisiminė laikus, kai kartu su rašytojo dukra Agne Katiliškyte-Berner dirbo Lemonte įsikūrusioje Maironio lituanistinėje mokykloje. Tarp garsių pasvaliečių mus savo apsilankymu pagerbė ir Ohajo (JAV) universiteto profesorius, filosofas Algis Mickūnas, istorikas, habilituotas humanitarinių mokslų daktaras Jonas Aničas, rašytojo Jono Mikelinsko sesuo Paulė Mikelinskaitė ir kiti garbūs svečiai. Ekskursijos pabaigoje Pasaulio pasvaliečiai sustojo prie rašytojo M. Katiliškio rašomojo stalo bendrai nuotraukai. Už stalo pasodino rašytojo Jono Mikelinsko seserį Paulę Mikelinskaitę, kitoje nuotraukoje – profesorių Algį Mickūną. Pasaulio pasvaliečių suvažiavimo uždarymas vyko Pasvalio rajono Raubonių vilnų karšykloje, jiems koncertavo Pasvalio kultūros centro Raubonių skyriaus folkloro ansamblis „Tatula“. Tikimės, kad Pasaulio pasvaliečiai ir kitais metais aplankys Pasvalį, pabus kartu su mumis, pasidalins savo gerąja patirtimi ir įžvalgomis.

Rugpjūčio 27 d. atminimo kambaryje apsilankė viešnios iš Vilniaus (Palaimintojo Teofiliaus Matulionio gimnazijos ir „Saulės“ privačios gimnazijos) moksleivės kartu su savo motina. Guvios ir smalsios moksleivės domėjosi Mariaus Katiliškio gyvenimu, kūryba, smalsiai apžiūrinėjo autentiškus daiktus (spausdinimo mašinėlę, pypkių kolekciją, aplanką su inicialais M. K., rankinį laikrodį ir kt.), išbandė informacinį-edukacinį terminalą. 

Rugpjūčio 29 d. rašytojo Mariaus Katiliškio atminimo kambaryje apsilankė Elizabetos Avižonytės dukterėčia Ilona Avižonytė-Bičkuvienė. Buvome maloniai nustebinti šios garbingos viešnios vizito. Pirmosios rašytojo M. Katiliškio žmonos dukterėčia papasakojo apie savo tetą daug svarbių ir negirdėtų biografijos detalių. Viešnią labai nudžiugino atsinaujinęs atminimo kambarys, rašytojo asmeninių daiktų kolekcija ir informacinis-edukacinis terminalas, kuris mokiniams padeda giliau pažinti rašytoją.

Rugsėjo 6 d. Mariaus Katiliškio atminimo kambarys pasipildė nauju eksponatu - rašytojo drožta lazda, kurią iš Čikagos priemiesčio Lemonto atvežė Amerikoje gyvenanti kraštietė, mūsų bibliotekos bičiulė Živilė Ramašauskienė. Iš anapus Atlanto atvykusią viešnią pasitiko ir už papildytą Mariaus Katiliškio kambario ekspoziciją dėkojo Pasvalio Mariaus Katiliškio bibliotekos direktorė Danguolė Abazoriuvienė ir bibliotekos Inovacijų, metodikos ir informacijos išteklių centro vedėja Audronė Likienė. Živilė Ramašauskienė apžiūrėjo neseniai atnaujintą rašytojo kambarį, pasidžiaugė, kad modernioje ekspozicijoje centrinę vietą surado jos ir jos vyro rūpesčiu į Pasvalį iš JAV atvežti įvairūs rašytojo asmeniniai daiktai. Dabar šią daiktų kolekciją papildė ir rašytojo drožta bei paties naudota lazda, kurią galės pamatyti visi kambario lankytojai.

Džiaugiamės ir laukiame visų, kurie domisi rašytoju Mariumi Katiliškiu! Ekskursijos yra nemokamos. Dėl laiko susitarti kviečiame paskambinus tel. nr. (8 451) 34 319 (Informacijos, mokymo ir dokumentavimo skyrius) ar atėjus į Pasvalio Mariaus Katiliškio viešąją biblioteką (Vytauto Didžiojo a. 7).  

Nuotraukos