Pereiti prie turinio Į pradžią / Renginiai ir parodos / 2018 metų renginiai / Pasvalio krašto žmonių 1918-40 m. apdovanojimai

Pasvalio krašto žmonių 1918-40 m. apdovanojimai

medalisBibliotekos Krašto galerijoje (2 a.) veikia originalių istorinių eksponatų paroda: prieškario Lietuvos mūsų krašto žmonių medaliai, kuriuos parodai pristatė jų giminaičiai, atsiliepę į Pasvalio kraštiečių bendrijos kvietimą. Paroda atidaryta per Pasvalio šventę - rugsėjo 15 d. ir šiuo metu laukia lankytojų. Parodą inicijavęs ir atidaręs kraštietis fizikas habil.dr. Rimantas Kanapėnas neabejoja, kad ji lankytojams sustiprins pagarbą Pasvalio kraštui ir jos žmonėms. 

Paroda atidaryta per Pasvalio šventę - rugsėjo 15 d. ir šiuo metu laukia lankytojų. Nors parodai eksponatų surinkta nedaug, tačiau jie yra vertingi ir vaizdžiai primena apie tuos, kurie veikė ir dirbo mūsų krašto labui.

Parodos ekspozicijoje atsiskleidžia du mūsų krašto nusipelnę žmonės. Vienas jų - žymus prieškarinės Lietuvos eigulys Jonas Šešeika (1898-1989) iš Daujėnų girininkijos, kuris už ypač gerą darbą buvo apdovanotas Lietuvos nepriklausomybės medaliu (1928) ir Vytauto Didžiojo ordino trečiojo laipsnio medaliu (1938). Pastarąjį medalį visoje Lietuvoje yra pelnę tik 2,5 tūkstančio žmonių. Abu medalius parodai davė eigulio anūkė Dalia Gasiūnienė, ir dabar gyvenanti savo senelio sodyboje „Šešeikynėje“. Kitas parodoje pristatomas nusipelnęs žmogus - Nepriklausomybės karų dalyvis, Lietuvos kariuomenės kūrėjas savanoris Kostas Žemaitis (1898-1953) iš Kriklinių, apdovanotas Savanorio medaliu 1928 m. Medalį parodai davė savanorio anūkė kriklinietė Laimutė Niauronienė. Tokių medalių savanoriams kūrėjams Lietuvoje buvo išdalinta virš 10 000, o Pasvalio rajone juos gavo apie 300 žmonių. Tokį patį savanorio medalį, tik be paso ir nežinomo savininko, parodai pristatė Jonas Rinkūnas iš Joniškėlio seniūnijos, radęs jį gulintį namų stalčiuje. 

Atidaryme eksponuojamų apdovanojimų istorinę ir moralinę vertę pabrėžė Pasvalio rajono laikraščio „Darbas“ Sigitas Kanišauskas, kurio parašytą straipsnį apie parodoje pristatomą eigulį Joną Šešeiką „Darbo“ skaitytojai gali paskaityti rugsėjo 15 d. numeryje. Apie įdomią eigulio Jono Šešeikos asmenybę taip pat pasakojo į parodos atidarymą atvykusi eigulio proanūkė Sandra Baltrūnienė, šiuo metu gyvenanti ir dirbanti Panevėžyje. Ji prisiminė, kad senelis garsėjo savo pareigingumu ir sąžiningumu, atsidavimu darbui, labai mylėjo gamtą, buvo vegetaras, o jam įteikti valstybiniai apdovanojimai šeimos sodyboje iki šiol yra laikomi pačioje garbingiausioje vietoje. 

Parodai apdovanojimus teikusiems žmonėms dėkojo ir Pasvalio kraštiečių bendrijos atminimo medalius įteikė bendrijos pirmininkas fizikas habil. dr. Rimantas Kanapėnas bei kiti kraštiečių bendrijos nariai: daktarė Genovaitė Jusaitienė, muzikė Paulė Kanapėnienė, Danutė Pučkytė. Parodą galima aplankyti rugsėjo-spalio mėnesiais.

Nuotraukos