Pereiti prie turinio Į pradžią / Renginiai ir parodos / 2019 metų renginiai / Fotografavimo pamoka su Karoliu Bakūnu

Susitikimas su gamtininku Selemonu Paltanavičiumi

selemonas paltanavicius mazaĮ gegužės 16 d. bibliotekoje vykusį susitikimą su populiariuoju Lietuvos gamtininku, fotografu, rašytoju Selemonu Paltanavičiumi gausiai susirinko ir maži, ir dideli. Gamtininkas užvaldė jų visų dėmesį porą valandų trukusiame pokalbyje. Jis dalijosi linksmais ir rimtais nutikimais iš savo gyvenimo, kurie preityje ir dabar nepliaujamai įkvepia meilę gamtai, pagarbą senolių išminčiai ir susidomėjimą Lietuvos istorija.

Selemonas Paltanavičius prisiminė savo vaikystę Dzūkijos kaime ir pirmąjį savo bandymą darže, kai iš brolio duotų sėklų bandė išauginti baravykų. Bandymas nepavyko – daigams pasirodžius paaiškėjo, kad brolis juokais davė burokėlio sėklų. Nesėkmė mažojo gamtininko aistros nenuslopino, su laiku meilė gamtai tik stiprėjo, tad užaugęs jis pasirinko biologijos studijas. Selemono Paltanavičiaus žmona ir dukra taip pat studijuoja gamtą – abi yra biologės.

Savo meilę ir žinias gamtininkas išreiškia fotografuodamas, publikuodamas straipsnius, rengdamas laidas apie gamtą, rašydamas grožines ir pažintines knygas, kurių yra išleidęs virš 60.  Dažnai knygą „rašo“ keliaudamas – vairuodamas mašiną įjungia diktofoną ir išsako savo mintis. Daug keliauja po Lietuvos kaimus, semiasi įspūdžių iš sutiktų žmonių. Žada ateityje išleisti šių susitikimų įkvėptą pasakojimų rinkinį. Vieną pasakojimą iš būsimos knygos perskaitė pasvaliečiams.

Kita Selemono Paltanavičiaus aistra – Lietuvos istorija. Pokalbyje su pasvaliečiais svečias akcentavo, kad Lietuvos istorija turi būti nuolat prisimenama ir kaskart naujai įamžinama, nes čia jau ir taip yra baltų dėmių, kurių nebeįmanoma panaikinti. Selemonas Paltanavičius priminė, kad nieko nežinome apie savo pirmąjį ir vienintelį karalių Mindaugą. Jis lietuvių buvo pamirštas tik šimtą metų nuo jo mirties praėjus, o apie jį Vytautui Didžiajam papasakojo kryžiuočių ordino metraštininkai. Siekdamas populiarinti ir giliau patyrinėti Lietuvos istoriją  Selemonas Paltanavičius jau tris kartus keliavo po buvusias LDK teritorijas su LRT televizijos projektu „Nacionalinė ekspedicija“ po kurių parašė ir išleido tris pažintines kelionių knygas: „Nemunu per Lietuvą“, „Dniepru per Ukrainą, „Vysla per Lenkiją“. Selemonas Paltanavičius dalijosi su pasvaliečiais savo naujausios – ketvirtosios – ekspedicijos po Baltarusiją įspūdžiais ir kvietė žiūrėti šiai ekspedicijai skirtų laidų ciklą, kurį netrukus turėtų pradėti transliuoti LRT televizijos kanalas.

Baigiantis susitikimui prie Selemono Paltanavičiaus susibūrė eilė pasvaliečių su jo knygomis. Naujausių gamtininko knygų buvo galima įsigyti renginyje. Selemonas Paltanavičius mielai dalijo autografus ir asmeniškai bendravo su savo gerbėjais. Po renginio bibliotekininkai surengė Selemonui Paltanavičiui ekskursiją po rašytojo Mariaus Katiliškio atminimo kambarį. 

Nuotraukos